Pochodząca z wyspy Skye Talisker to jedna z najbardziej charakterystycznych i najlepiej sprzedających się szkockich single malt, wyróżniająca się bardzo trafnym brandingiem nawiązującym do morza. Na początku maja do sprzedaży trafiła limitowana Talisker Wilder Seas stworzona we współpracy z Parley - organizacją non-profit działającą na rzecz czystości mórz i oceanów.
Założona w 1830 roku, z inicjatywy braci MacAskill, Talisker działa w niewielkiej wiosce Carbost, nad brzegiem zatoki Loch Harport. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od staronordyckiego 'thalas gair' oznaczającego 'pochyłą skałę'. Obecnym właścicielem gorzelni jest brytyjski koncern Diageo.
Na wyposażeniu Talisker znajduje się 8 drewnianych kadzi fermentacyjnych oraz 5 aparatów destylacyjnych. Ramiona dwóch alembików wash still posiadają nietypowy kształt litery "U", sprzyjający "refluksowi". Aparaty te połączone są ze staromodnymi skraplaczami, tzw. worm tubs. Do produkcji wykorzystuje się tutaj mieszankę nietorfowego i średnio zatorfionego słodu jęczmiennego (20-25 ppm fenoli) sprowadzanego z Glen Ord.
Zaprezentowana niedawno Talisker Wilder Seas to pierwsza w historii destylarni, whisky finiszowana w beczkach po koniaku XO, limitowana do 17940 sztuk, nieokreślona wiekiem i wypuszczona z mocą 48,6%. Jej butelkę wykonano w 100% ze szkła pochodzącego z recyklingu. 3 funty ze sprzedaży każdej z nich trafi do fundacji Parley na rzecz ochrony i rewitalizacji 100 milionów metrów kwadratowych lasów morskich, położonych u wybrzeży Szkocji, RPA i Chile.
Zapach: złożony, mineralny, z aromatami słodkiego torfu, słonego karmelu, suszonych moreli, ciasta z rodzynkami, cytrusów, tytoniu oraz słonej morskiej bryzy
Smak: słodki, oleisty, torfowy, mineralny, z nutami wanilii, słonego karmelu, rodzynek, jabłek, cytrusów oraz delikatnych przypraw
Finisz: średnio-długi, torfowy, lekko ziemisty, z akcentami orzechów, oraz popiołu
Moja ocena: 5,5/10 | 86/100
Talisker Wilder Seas to bardzo smaczna, kilkuwymiarowa, dobrze zbalansowana i równa whisky, która mimo braku określenia wieku, nie sprawia wrażenia młodej. Cel jej wydania jest niewątpliwie bardzo szczytny, natomiast jak w przypadku większości NAS'ów, nie jestem do końca przekonany, czy cena nie jest tu lekko przesadzona? Oceńcie sami!
Cena: 400-450 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz