2023/05/31

Cragganmore 12 yo 1990's

 
Cragganmore 12 yo 1990's

Destylarnia: Cragganmore | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 40% | Nota: 5

W 1869 roku John Smith (były menedżer Glenlivet i Macallan oraz dzierżawca Glenfarclas), jako jeden z pierwszych szkockich gorzelników, skorzystał z otwarcia nowej linii kolejowej Strathspey i założył destylarnię Cragganmore, zlokalizowaną kilkaset metrów od stacji Ballindalloch, nieopodal ujścia rzeki Avon do rzeki Spey. Flagową odsłoną tutejszej single malt jest Cragganmore 12 yo, która na przełomie lat 80. i 90. została włączona do słynnego zestawu sześciu Classic Malts of Scotland.

Nazwa destylarni tłumaczona jest jako "duża skała" i nawiązuje do znajdującego się nieopodal  wzgórza Craggan Mor, z którego spływa krystalicznie czysta woda używana do produkcji. Smith kierował interesem przez niemal dwie dekady, po czym pieczę nad zakładem przejęli jego potomkowie. Na początku XX wieku gorzelnię poddano rozbudowie i modernizacji. W latach 20. jej udziałowcem zostało  White Horse Distillers, wkrótce przejęte przez Distillers Company Limited, a następnie przez United Distillers (protoplastę obecnego Diageo).

Na wyposażeniu Cragganmore znajdują się 4 alembiki, połączone z tradycyjnymi skraplaczami (tzw. worm tubs) dającymi ciężki, złożony, lekko siarkowy new makebardzo ceniony wśród producentów "blendów". Aktualne moce produkcyjne zakładu szacowane są na ok. 2 mln litrów spirytusu rocznie. Większość tutejszego destylatu trafia do takich mieszanek jak: White Horse, Johhnie Walker czy Old Parr.

Na obecną ofertę gorzelni składają się dwie single malt: podstawowa 12-latka oraz Distillers Edition. Sprawdźmy jak na ich tle wypadnie Cragganmore 12 yo z przełomu lat 80. i 90.

Zapach: złożony, lekko ziołowy,    mineralny, z aromatami miodu, wosku, suszonych kwiatów, biszkoptów, mlecznej czekolady, crème brûlée, suszonych moreli, suszonego ananasa, migdałów oraz skóry, tytoniu, z odrobiną ziemistego torfu w tle

Smak: mleczny, kremowy, lekko ziemisty i ziołowy, z nutami miodu, wrzosu, maślanych ciasteczek, nawoskowanych cytrusów, suszonych moreli, prażonych orzechów, tytoniu, gałki muszkatołowej i dębu

Finisz: średnio-krótki, lekko ziołowy, z nutami miodu, dębu oraz przypraw

Moja ocena: 5/10  |  84/100

Opisywana Cragganmore 12 yo to kilkuwymiarowa, w miarę równa, "staromodna" whisky, o zdecydowanie większej złożoności niż obecna wersja, a wszystko to przy standardowej mocy 40%. Jak w przypadku większości tego typu bottlingów, odnotowałem pewne różnice w batchach. Warto zatem zwrócić uwagę na kolor. Jaśniejsze edycje sprawiają wrażenie nieco uboższych smakowo.

Cena: ?


1 komentarz: