Finlaggan Old Reserve |
Finlaggan Old Reserve
Destylarnia: ? | Region: Islay | Gatunek: Single malt IB | Moc: 40% | Nota: 3
Whisky Finlaggan butelkowana jest przez niezależną szkocką firmę The Vintage Malt Whisky Co, której właścicielem jest były pracownik jednej z ośmiu gorzelni na wyspie Islay. Pochodzenie destylatu jęczmiennego będącego sercem whisky owiane jest tajemnicą. Przypuszcza się, że pochodzi on z Lagavulin lub Caol Ila. Ciężko to jednak stwierdzić, gdyż formuła całej marki, jak również Finlaggan Old Reserve umożliwia korzystanie z destylatów pochodzących od różnych producentów.
Finlaggan to nazwa jeziora położonego na południowy-wschód od Port Askaig. Na jego brzegu znajdują się ruiny zamku Finlaggan wybudowanego w 16. wieku przez Lordów Islay. Dla wyspy jest to obiekt symboliczny, ale również zagadkowy. Podobnie jak wybrana do Finlaggana whisky, która zdaniem producenta najlepiej odzwierciedla charakter Islay. Warto wspomnieć o tym, że Finlaggan Old Reserve nie jest barwiony karmelem.
Zapach: lekko torfowy, słodki i słodowy, z delikatnymi nutami morskiej soli, skóry oraz medykamentów
Smak: tofowy i dymny - dość łagodny, słodki z posmakiem dębu
Finisz: średnio-długi i dymny
Moja ocena: 3/10
Finlaggan Old Reserve to whisky, którą mimo nazwy, już w pierwszym momencie poznania zdradza dość młody wiek (destylaty mają około 6 lat). Nie jest to w związku z tym trunek od którego należy wymagać niesamowitego bogactwa smaków i aromatów. Mimo to whisky pozytywnie zaskakuje, tym bardziej jeżeli pod uwagę weźmiemy jej cenę - ok. 20€.
Przejdźmy jednak do innej kwestii, a mianowicie znalezienia odpowiedzi na pytanie: czym jest Finlaggan? Rozwiązanie zagadki wcale nie jest takie proste, ponieważ whisky posiada elementy charakterystyczne przynajmniej dla 4 różnych gorzelni na wyspie. Jeżeli zatem w rozszyfrowaniu łamigłówki nie wystarczą nasze narządy zmysłów, to może odpowiedzi należy szukać w geograficznym położeniu zamku Finlaggan. Znajduje się on bowiem w pobliżu gorzelni Caol Ila, co powinno dość jednoznacznie sugerować skąd pochodzą destylaty wchodzące w skład whisky. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Nie wiadomo! :)
Cena: 100-150 zł
Podobne whisky: Ileach | Islay Storm
Data ostatniej degustacji: 10.2013
Cena: 100-150 zł
Podobne whisky: Ileach | Islay Storm
Data ostatniej degustacji: 10.2013
Moim zdaniem jest to Lagavulin, ale słyszałem też opinie jakoby miałby być to Ardbeg
OdpowiedzUsuńIle osób tyle opinii :)
UsuńPrzyznam się, że też miałem takie odczucia kiedy próbowałem tej wersji Finlaggana pierwszy raz 2 lata temu. Jednak podczas ostatniego spotkania z whisky intensywne nuty dymno-torfowe nie były już tak dominujące, dlatego stawiałbym na coś łagodniejszego, czyli w tym przypadku Caol Ilę.
Podczas pobyty na Islay miałem okazję próbować Lagavulina w wersji 9-letniej CS i był zdecydowanie bardziej torfowy i dymny. Jednak w Finlagganie mamy do czynienia z rozcieńczeniem destylatu do 40%, więc tak na prawdę ciężko stwierdzić co jest w środku.
Dla mnie jedno jest pewne, że to trunek z Islay, w tej cenie bardzo przyzwoity napitek.
OdpowiedzUsuńStrasznie dawno go nie piłem. Dobrze wiedzieć, że utrzymuje poziom. Pozdrawiam :)
Usuń