2015/11/04

Kilkerran Sherry Wood Work In Progress 7


Kilkerran Sherry Wood Work In Progress 7
Kilkerran Sherry Wood Work In Progress 7

Destylarnia: Glengyle | Region: Campbeltown | Gatunek: Single malt OB | Moc: 46% | Nota: 6

Whisky Kilkerran produkowana jest w niewielkiej destylarni Glengyle, w miejscowości Campbeltown na półwyspie Kintyre. W miasteczku działają jeszcze dwie inne, zdecydowanie bardziej znane gorzelnie: Springbank oraz Glen Scotiazałożone w pierwszej połowie XIX wieku. Glengyle powstała trochę później, dokładnie w 1872 roku, w okresie prawdziwego boomu na whisky z Campbeltown. Historia narodzin destylarni związana jest z osobą Williama Mitchella, który odziedziczył po ojcu gorzelnię Springbank.

Interes prowadził wspólnie z bratem - Johnem. Jednak w wyniku sprzeczki o owce (gorzelnicy w owych czasach byli często farmerami), zdecydował się na zakończenie współpracy i założenie własnej działalności. Tak powstała Glengyle. Budynki zakładu wzniesiono na rogu Glebe Street i Glengyle Road, niecałe 400 m od Springbank. Destylarnia wpadła w tarapaty na początku XX wieku w wyniku drastycznego spadku zapotrzebowania na torfowe destylaty z Campbeltown. Przyczyną takiego obrotu spraw były: znaczny spadek jakości produkowanych w miasteczku whisky, moda na lżejsze destylaty z Lowlands, budowa linii kolejowej na terenie Speyside oraz wybuch I Wojny Światowej i związana z tym prohibicja w Stanach Zjednoczonych.

Glengyle nie potrafiła poradzić sobie z kryzysem i w 1925 roku została zamknięta. Budynki zakładu zostały zaadaptowane przez miejscową ludność jako magazyny, biura, a nawet strzelnica. W latach 1941 oraz 1957 podjęto dwukrotne próby przywrócenia gorzelni do życia, ale niestety zakończyły się one fiaskiem. Udało się dopiero za trzecim razem! Pod koniec 2000 roku, właściciel Springbank oraz pra-pra bratanek Williama Mitchella Hedley Wright ogłosił, że zajmie się odrestaurowaniem istniejących budynków oraz wznowieniem produkcji. W tym celu do życia powołał spółkę Mitchell's Glengyle Ltd.

Gra była warta świeczki, ponieważ Campbeltown groziła realna utrata oficjalnego i odrębnego statusu "regionu produkcji szkockiej whisky". Uruchomienie trzeciej gorzelni było dla Scotch Whisky Association jednak wystarczającym argumentem dla utrzymania w tej kwestii status quo. Odrestaurowanie Glengyle było możliwie dzięki sprowadzeniu używanych alembików z zamkniętej destylarni Ben Wyvis (ich kształt został lekko zmodyfikowany) oraz używanego młyna z Craigellachie. Z Ben Wyvis pochodził również spirit safe. Kiedy uzyskano dostęp do źródła wody z odległego o ponad 1,5 km jeziora Crosshill Loch, można było rozpocząć produkcję. 

Pierwszą partię spirytusu otrzymano 7 marca 2004 roku. Przelano ją do 6 beczek typu Butt (po sherry Oloroso, sherry Fino, bourbonie, maderze, rumie oraz porto) i przetransportowano do magazynu. Whisky z tych beczek zabutelkowano po 5 latach pod marką Kilkerran. Nowym właścicielom destylarni nie udało się bowiem odkupić praw do wykorzystywania nazwy Glengyle. Jak obecnie przyznają, nie było to takie złe, udało się bowiem uwolnić od charakterystycznej dla Speyside nazwy z przedrostkiem "glen" oraz podkreślić przywiązanie do tradycji. Słowo Kilkerran pochodzi bowiem od gaelickiego Ceann Loch Cille Chiarain - nazwy celtyckiej osady, w której niegdyś mieszkał św. Kieran i która była przyczółkiem dla dzisiejszego Campbeltown.

Od 2009 roku gorzelnia butelkuje whisky w wersji Work In Progress. Tegoroczna edycja jest już siódmą z kolei. Każda z nich różniła się wiekiem. Wydaje się, że destylując około 30 000 litrów spirytusu rocznie, Glengyle działa na granicy opłacalności. Wykorzystuje bowiem jedynie kilka procent swoich mocy produkcyjnych. Jednak najwidoczniej ma to jakieś ekonomiczne uzasadnienie. Jako surowiec do produkcji wykorzystywany jest słód ze Springbank o stopniu zatorfienia 12-14 ppm. Wszystkie whisky spod znaku Kilkerran butelkowane są bez barwienia karmelem oraz bez filtracji na zimno. Jedną z dwóch najnowszych pozycji w portfolio Glengyle jest Kilkerran Sherry Wood Work In Progress 7, składający się z 11-letnich destylatów starzonych w beczkach po sherry, zabutelkowanych z mocą 46%. 

Zapach: słodki, owocowy, kremowy z aromatami skórki pomarańczy, czerwonych jabłek, rodzynków, miodu, przypraw, subtelnego dymu oraz starej piwnicy i starych książek, a także niewielkiej ilości soli

Smak: oleisty, słodki, lekko dymny z nutami sherry, skórki pomarańczy, suszonych owoców (fig, rodzynków) oraz soli

Finisz: lekko torfowy, słodki, ziemisty z posmakiem cytrusów oraz soli

Moja ocena: 6/10

Kilkerran Sherry Wood Work In Progress 7 to bardzo ciekawa, dobrze zbudowana whisky. Wydaje się być odrobinę bardziej owocowa niż poprzednia edycja WIP 6. W zapachu jest bardzo złożona. Ta kompleksowość ma swoje odzwierciedlenie również w smaku. Na plus również dobry balans pomiędzy torfowym dymem a pozostałymi aromatami. Polecam!

Cena: 200-250 zł

Podobne whisky: Springbank 12 yo Cask Strength batch 6 | Springbank 12 yo Cask Strength batch 13

Data ostatniej degustacji: 10.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz