2016/03/15

Deanston Virgin Oak


Deanston Virgin Oak

Deanston Virgin Oak

Destylarnia: Deanston | Region: Highlands | Gatunek: Single malt OB | Moc: 46,3% | Nota: 3

Budynki w których mieści się gorzelnia Deanston wcześniej należały do 18-wiecznej przędzalni, dlatego z zewnątrz sprawiają wrażenie dość monumentalnych i niczym nie przypominają tradycyjnych zabudowań z czasów wiktoriańskich. Mimo to Deanston jest obecnie jedną z bardziej ekologicznych destylarni w Szkocji. Zakład butelkuje whisky jako single malt od 1974 roku. Oprócz opisywanej już wersji 12-letniej, w podstawowym portfolio znajduje się również edycja Virgin Oak.

Ekologiczność Deanston przejawia się tym, że całość energii wykorzystywanej do produkcji pochodzi z turbin napędzanych wodą z przepływającej obok rzeki Teith. Nadmiar uzyskanej mocy sprzedawany jest do krajowych sieci energetycznych. Obecnie większość destylowanej w gorzelni whisky wykorzystywana jest na potrzeby "blendów", m.in. Scottish Leader. Właścicielem zakładu jest spółka Burn Stewart Distillers, do której należą również destylarnie Tobermory oraz Bunnahabhain

Deanston Virgin Oak to whisky, która uzupełniła ofertę gorzelni w 2010 roku. Komponowana jest z destylatów starzonych najpierw w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowanych w beczkach ze świeżego dębu. Trunek butelkowany jest z mocą 46,3%, bez filtracji na zimno, bez barwienia karmelem oraz bez określenia wieku.

Zapach: słodki, świeży, lekko ostry, kremowy z aromatami miodu, wanilii oraz dębu

Smak: słodki, lekko ostry z nutami słodu, cytrusów oraz budyniu waniliowego

Finisz: średnio-krótki, lekko pikantny z posmakiem cytrusów oraz dębu

Moja ocena: 3/10

Deanston Virgin Oak to młoda i niezbyt złożona, jednowymiarowa whisky. Dodatkowy finisz w beczkach ze świeżego dębu nie wystarczył aby w pełni zakamuflować młodość znajdujących się w niej destylatów. Momentami trunek jest zdecydowanie za dębowy, za pikantny i zbyt alkoholowy. W mojej ocenie, spośród wielu "nowoczesnych" metod przyspieszania dojrzewania whisky, najlepiej sprawdzają się beczki o mniejszej pojemności, np. typu quarter cask lub beczki mocno wypalone, virgin oak to stanowczo nie moja bajka.

Cena: 100-150 zł

Podobne whisky: Glen Garioch Virgin Oak | Auchentoshan Virgin Oak

4 komentarze:

  1. To bardzo przyjemny trunek, owszem w pierwszej chwili ostry i bardzo imbirowy wręcz, ale wystarczy przyzwyczaić kubki smakowe i dostajemy całkiem przyjemne połączenie miodu i skórki cytrynowej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Natrafiłem na tą butelkę u kolegi i ... byłem bardzo miło zaskoczony ! Jak na „nieletnią” whisky, a na dodatek z mocą ponad 46% bardzo przyjemna i łagodna w smaku ! Kupuję do barku, aby mieć niedrogą butelkę po którą sięgnę przy odpowiedniej okazji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za podzielenie się swoją opinią. Ostatni raz styczność z Deanston Virgin Oak miałem niemal 3 lata temu, być może zmieniła się jego receptura? :) Pozdrawiam

      Usuń
  3. Trzeba dać kroplę wody i chwilkę czasu na natlenienie. Gęsta, słodko- pikantna. Owoce, miód i kawa. Żaden sztos, ale za tę cenę trudno znaleźć coś lepszego.

    OdpowiedzUsuń