2014/12/04

Japonia - destylarnie




Japonia to drugi największy producent whisky single malt na świecie. Za ojców japońskiej whisky uchodzą Shinjiro Torii oraz Masataka Taketsuru. Shinjiro Torii w 1923 roku założył pierwszą japońską gorzelnię whisky - Yamazaki. W czasie rekrutacji specjalistów od szkockiej whisky poznał Masatakę Taketsuru, który klika lat wcześniej wyjechał do Glasgow zgłębiać tajniki produkcji alkoholu oraz odbył praktyki w tamtejszych gorzelniach Longmorn i Hazelburn. Taketsuru został pierwszym szefem Yamazaki, jednak w 1934 roku opuścił gorzelnię, założył własną firmę oraz wybudował własną destylarnię - Yoichi.

Obecnie dwaj najwięksi producenci japońskiej whisky to związana z Yamazaki firma Suntory i związana z Yoichi firma Nikka. Oba koncerny posiadają jeszcze po jednej destylarni, odpowiednio Hakushu oraz Miyagikyo.

Pozostałe gorzelnie produkują zdecydowanie mniejsze ilości whisky, które butelkowane są pod następującymi nazwami:
- White Oak (Eigashima) produkująca whisky: Akashi oraz Tokinoka,
- Fuji Gotemba: Kirin,
- Shinshu Mars: Komagatake,
- Monde Shuzo:  Isawa,
- Chichibu: Ichiro's Malt.

Na rynku istnieje jeszcze kilka mniejszych destylarni, z których warto wyróżnić Chugoku Jozo - producenta whisky Togouchi, zestawianej z jęczmiennych i zbożowych destylatów pochodzących ze Szkocji i Kanady, ale dojrzewających w beczkach na terenie destylarni w pobliżu miasta Hiroshima.

Najwięcej sensacji na świecie wzbudzają jednak dwie zamknięte już gorzelnie: Karuizawa oraz Hanyu. Pierwsza z nich została założona w 1955 roku przez Daikoku Budoushu (japońskiego producenta win i likierów) i znajdowała się w miejscowości Miyota, u podnóży wulkanu Asama, niecałe 65 km od Nagano. Była to najmniejsza japońska gorzelnia, posiadająca tylko 4 alembiki, w których destylowano jedynie niewielkie partie spirytusu, dojrzewane następnie w hiszpańskich beczkach po sherry. Ze względu na relatywnie niewielkie zainteresowanie tak wysokiej jakości whisky na rodzimym rynku, produkcję przerwano w 2000 roku, a 11 lat później destylarnię ostatecznie zamknięto.

Gorzelnia Hanyu z kolei, została założona w 1941 roku przez Isouji Akuto (od pokoleń związanego z produkcją sake) w miejscowości Hanyu, położnej około 70 km od Tokyo. Produkcję destylatu z jęczmienia rozpoczęto tu dopiero w 1980 roku, kiedy to ze Szkocji sprowadzono dwa miedziane alembiki. Jednak 20 lat później produkcję wstrzymano, a w roku 2004  budynki gorzelni ostatecznie rozebrano. 
Zawartość magazynów obu destylarni została ocalona oraz przeniesiona do magazynów gorzelni Chichibu - należącej do Ichiro Akuto, wnuka założyciela Hanyu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz