Port Askaig 19 yo |
Destylarnia: ? | Region: Islay | Gatunek: Single malt IB | Moc: 57,4% | Nota: 7
Whisky Port Askaig butelkowana jest przez niezależną brytyjską firmę Speciality Drinks Ltd., której właścicielami są bracia Singh - twórcy słynnego sklepu The Whisky Exchange. W odróżnieniu od pozostałych "tajemniczych maltów" z Islay, jak Ileach czy Finlaggan, Port Askaig posiada określenie wieku (wyjątkiem jest wersja 100 proof), nie jest filtrowany na zimno ani barwiony karmelem. Pochodzenie destylatu będącego jego sercem nie jest do końca znane.
Dla osób, które miały już okazję gościć na Islay Port Askaig nie powinien być niczym zagadkowym, gdyż najprawdopodobniej do tego miejsca przypłynęły lub z tego miejsca odpłynęły. Alternatywną przystanią promową na wyspie jest bowiem tylko Port Ellen. Jeżeli mielibyśmy wziąć pod uwagę wyłącznie geograficzne położenie portu to okazałoby się, że najbliżej mu do gorzelni Caol Ila, co powinno dość jednoznacznie sugerować skąd pochodzą destylaty wchodzące w skład omawianej whisky.
Port Askaig butelkowany jest jednak w niewielkich partiach, a poszczególne edycje różnią się między sobą nie tylko wiekiem, ale również beczkami wykorzystywanymi do maturacji. Ponoć na potrzeby obecnego portfolio wykorzystano destylat z aż trzech różnych źródeł. Spekulacja może zatem spokojnie trwać nadal... Opisywana dzisiaj Port Askaig 19 yo to najprawdopodobniej 19-letnia Caol Ila starzona w beczkach po bourbonie, zabutelkowana z naturalną mocą 57,9%.
Zapach: świeży, torfowy, z aromatami soli, zielonych jabłek, cytrusów, wanilii, świeżej morskiej bryzy, mokrych kamieni, popiołu, parafiny, smaru, lukrecji oraz jodyny
Smak: torfowy, morski, oleisty z nutami, soli, słodu, zielonych jabłek, cytryn, lukrecji, pieprzu, oraz gałki muszkatołowej z delikatną ziemistością w tle
Finisz: długi, torfowy, ziemisty z nutami, słodu, soli, jodyny oraz medykamentów
Moja ocena: 7/10
19-letni Port Askaig to bardzo równa, kilkuwymiarowa, ciekawie zbalansowana whisky, która już przy pierwszym kontakcie zdradza miejsce swojego pochodzenia. Miłośnicy torfu, a szczególnie torfu z nad cieśniny Sound of Islay, nie powinni być zawiedzeni.
Cena: 500-550 zł
Podobne whisky: Caol Ila 17 yo 1996 Old Particular Douglas Laing | Laphroaig 21 yo Friends of Laphroaig
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz