2019/02/28

Glenburgie 5 yo 1970's


Glenburgie 5 yo 1970's

Destylarnia: Glenburgie | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 40% | Nota: 4

Zlokalizowana między Elgin a Forres Glenburgie to jedna z tych destylarni, które mimo tego, iż na mapie Szkocji istnieją dość długo, to obecnie sprawiają wrażenie raczej anonimowych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż niemal całość jej produkcji konsumowały i konsumują "blendy". W rezultacie oficjalne edycje single malt butelkowano niezwykle rzadko. Dzisiaj pod lupę wezmę bardzo młodą 5-latkę eksportowaną na rynek włoski w latach 70.

Oficjalna historia Glenburgie sięga roku 1829, kiedy to z inicjatywy Williama Paula powstała gorzelnia Kinflat. Obecną nazwę (nawiązującą do istniejącego nieopodal XVI-wiecznego zamku Burgie) destylarnia zyskała dopiero 49 lat później, kiedy przeszła w ręce Charlesa Haya. Po kilku zmianach za jej sterami, w roku 1936 została przejęta przez kanadyjski koncern Hiram Walker. Od tego momentu tutejsza whisky stała się istotnym składnikiem Ballantine'sa.

Na początku obecnego stulecia zakład przeszedł gruntowny remont. Stare budynki zburzono i w ich miejscu postawiono jeden nowy. Prawie natychmiast po rekonstrukcji, destylarnię odkupiła spółka Chivas Brothers należąca do koncernu Pernod Ricard i wkrótce podjęła decyzję o zwiększeniu liczby alembików z 4 do 6. Aktualne moce produkcyjne zakładu szacowane są na nieco ponad 4 mln litrów spirytusu rocznie.

Jeszcze do niedawna butelkowaniem Glenburgie jako single malt zajmowały się w zasadzie wyłącznie firmy niezależne, na czele z Gordon & MacPhail, której 10-latka przez długi czas pełniła rolę edycji "półoficjalnej". Wszystko zmieniło się w roku 2017, kiedy na rynku pojawiła się wersja 15 yo sygnowana logiem Ballantine's. Starsze, zachowane do dzisiaj "bottlingi" pochodzą w większości z przełomu lat 60. i 70. Przykładem takowych jest 5-latka butelkowana na potrzebę włoskiego importera Soffiantino.

Zapach: świeży, ziołowy, trawiasty, mineralny z aromatami zielonych jabłek, siana, olejku cytrynowego, wanilii, migdałów oraz białego pieprzu

Smak: lekko dębowy, ziołowy, mineralny z nutami zielonych jabłek, cytryn, grejpfrutów, orzechów oraz przypraw

Finisz: średnio-krótki, ziołowy z posmakiem lekko zwęglonego dębu


Moja ocena: 4/10

Opisywana Glenburgie 5 yo to jak na swój relatywnie młody wiek zaskakująco równa oraz całkiem przyzwoicie złożona whisky. 

Cena: ok. 800 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz