2014/03/20

ARDBEG



Destylarnia została oficjalnie założona w 1815 roku przez Johna MacDougalla, na południowym brzegu wyspy w odległości niecałych 2 kilometrów od LagavulinNazwa gorzelni pochodzi od celtyckiego Àrd Beag – mała wysokośćPierwsze poważne zmiany w Ardbegu miały miejsce w 1838 roku, kiedy to jego nowym właścicielem został kupiec z Glasgow – Thomas Buchanan. Nabył on gorzelnię za 1 800 funtów, jednak funkcję menadżera zakładu pozostawił w rękach syna Johna MacDougalla – Alexandra.

W 1850 roku kierownikiem destylarni został Colin Hay. 3 lata później, po śmierci Alexandra, w prowadzeniu destylarni wspomogły go siostry MacDougalla: Margaret i Flora, które najprawdopodobniej były pierwszymi „gorzelniczkami” w Szkocji. W 1887 roku Ardbeg produkował już 1,135 miliona litrów spirytusu rocznie i był najbardziej wydajną gorzelnią na wyspie.

W 1977 roku destylarnię za 300 000 funtów przejął kanadyjski koncern Hiram Walker & Sons Ltd. 4 lata później ze względu na problemy finansowe podjęto jednak decyzję o zamknięciu gorzelni. Produkcję wznowiono dopiero w 1989 roku po przejęciu spółki Hirama Walkera przez Allied Lyons. Destylacja odbywała się na niewielką skalę i skierowana była głównie na potrzeby zestawiania blendów. Przejściowym managerem został Iain Henderson z Laphroaig.

Przestoje w produkcji oraz brak koniecznych inwestycji, nie mogły wróżyć nic dobrego. W 1991 roku Ardbeg został ponownie zamknięty.

Kiedy wydawało się, że dawna sława Ardbega przeminęła już bezpowrotnie, w 1997 roku destylarnię kupiło Glenmorangie Company. Zakup oraz uruchomienie produkcji pochłonęły ponad 10 milionów funtów (samą zawartość magazynów wyceniono na 5,5 miliona funtów). W 2004 roku udziały w firmie nabył koncern Louis Vuitton Moët Hennessy, w którym 34% udziałów ma Diageo i tym samym stał się nowym właścicielem destylarni Ardbeg. Taki stan rzeczy utrzymuje się do dzisiaj.