2023/07/06

Balvenie 14 yo The Week of Peat


Balvenie 14 yo The Week of Peat
Balvenie 14 yo The Week of Peat


Destylarnia: Balvenie | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 48,3% | Nota: 5,5

Pracująca w miasteczku Dufftown Balvenie to obecnie jedna z dwóch destylarni ze Speyside, korzystających z własnoręcznie słodowanego jęczmienia. Pokrywa on około 15% jej zapotrzebowania na ziarno. W połowie 2019 roku gorzelnia zaprezentowała nową serię whisky nazwaną The Balvenie Stories, a wśród nich 14-letnią Balvenie The Week of Peat otrzymaną z zatorfionego słodu zawierającego ok. 30 ppm fenoli.

Destylarnia Balvenie została założona w 1892 roku przez Williama Granta, aby wspomagać sąsiednią Glenfiddich w dostarczaniu whisky jęczmiennej na potrzeby "blendów". Pierwsze oficjalne wersje Balvenie pojawiły się na rynku dopiero w latach 70. kolejnego stulecia. Obecnie tutejsza whisky jest jedną z topowych marek single malt na świecie.

Na wyposażeniu zakładu znajduje się 9 drewnianych i 5 stalowych kadzi fermentacyjnych oraz 11 alembików mogących produkować ok. 7 mln litrów alkoholu rocznie. Do słodowania jęczmienia z wykorzystaniem torfu powrócono w 2002 roku. Cały proces zajmuje zaledwie tydzień, a wykorzystywany w tym celu surowiec pochodzi z okolic wioski New Pitsligo w Aberdeenshire. 

Balvenie 14 yo The Week of Peat to kontynuacja wersji Peet Week z roku 2017. W jej składzie znalazły się minimum 14-letnie, torfowe destylaty leżakowane w beczkach z amerykańskiego dębu, zabutelkowane bez filtracji na zimno, z mocą 48,3%.

Balvenie 14 yo The Week of Peat (2022)


Zapach: Torfowy, słony, mineralny, lekko medyczny, roślinny, żywiczny, z aromatami solonych orzeszków ziemnych, miodu, wanilii, owoców z sadu, cytryn, siana oraz imbiru

Smak: Dymny, torfowy, słony, ziemisty, z nutami białego pieprzu, agrestu, prażonych orzechów, miodu, cytrusów, creme brulee oraz przypraw

Finisz: Średnio-długi, z akcentami miodu, soli, popiołu i ziemistości

Moja ocena: 5/10 | 85/100

Balvenie The Week of Peat to zaskakująca, kilkuwymiarowa i w miarę równa whisky o ciekawym ziemisto-ziołowym profilu, z charakterystycznym miodowo-cytrusowym DNA The Balvenie. Jej niewątpliwym atutem jest moc - 48,3%, chociaż mam wrażenie, że wspomniana wersja Peat Weak 2003 miała do zaoferowania nieco więcej złożoności.

Cena: 400-500 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz