2016/02/23

Auchentoshan 18 yo


Auchentoshan 18 yo
Auchentoshan 18 yo

Auchentoshan 18 yo

Destylarnia: Auchentoshan | Region: Lowlands | Gatunek: Single malt OB | Moc: 43% | Nota: 5

Położona na północny-zachód od Glasgow Auchentoshan to jedna z niewielu szkockich gorzelni destylujących whisky 3-krotnie. Być może jest to związane z faktem, iż jej założycielami byli irlandzcy osadnicy? Nazwa zakładu pochodzi od gaelickiego "Achadh an Oisen", co oznacza narożnik pola. Flagowym "maltem" w dość szerokiej ofercie destylarni jest opisywana już przez mnie 12-latka. Dzisiaj postaram się prześwietlić nieco starszą Auchentoshan 18 yo.

Uważa się, iż historia powstania Auchentoshan sięga roku 1817, natomiast jej legalizacja miała miejsce 6 lat później. Z inicjatywą przyznania oficjalnej licencji wystąpił ponoć miejscowy kupiec kukurydzy - John Bullock Jej obecnym właścicielem jest międzynarodowy koncern Beam Suntory, który w połowie lat 90. przejął udziały w firmie Morrison Bowmore Distillers. Znajdujące się pod dachem gorzelni trzy alembiki mogą produkować ok. 2 mln litrów spirytusu rocznie (mniej więcej tyle samo ile należąca również do SuntoryBowmore). 

Spośród wszystkich dotychczas opisanych wersji Auchentoshan (12 yo, Valinch 2011, Three wood oraz Heartwood) Auchentoshan 18 yo jest zdecydowanie najstarsza. Czy znajdzie to odzwierciedlenie w smaku? Zobaczymy. Do zestawienia tej whisky wykorzystano minimum 18-letnie destylaty starzone w beczkach po bourbonie, zabutelkowane z mocą 43%.

Zapach: słodki, owocowy, z aromatami miodu, krówek, winogron, jabłek, skarmelizowanego cukru, kandyzowanego imbiru oraz gałki muszkatołowej. Po pewnym czasie wyczuwalne są bardzo łagodne, śmietankowe akcenty cukierków Werther's Original oraz bananów

Smak: słodki, łagodny, z nutami miodu, wanilii, winogron, selera oraz przyjemną goryczką imbiru, cytrusów, ziół i przypraw

Finisz: niezbyt długi, z posmakiem gałki muszkatołowej, słodu oraz dębu, dość szybko zanikający

Moja ocena: 5/10

Auchentoshan 18 yo to bardzo przyjemna w piciu whisky, która na prawdę pozytywnie zaskakuje, szczególnie po pewnym czasie spędzonym w kieliszku. W smaku i zapachu jest dość dobrze zbalansowana, co w porównaniu z podstawową wersją 12 yo jest istotną różnicą. Dodatkowe 5 lat w beczce z pewnością dały w tym przypadku zauważalny efekt, mimo tego iż były to tylko beczki po bourbonie. Najsłabszym elementem trunku jest dość krótki finisz, który znacznie obniża jego końcową ocenę.

Cena: 350-400 zł

Podobne whisky: Deanston 18 yo | Glengoyne 18 yo

Data ostatniej degustacji: 02.2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz