2017/03/18

Wizyta w destylarni Glenturret


Destylarnia Glenturret

Glenturret to niewielka destylarnia pracującą w pobliżu Crieff. Jako oficjalną datę jej założenia podaje się rok 1775 co sprawia, że przez wielu uznawana jest za najstarszą w Szkocji. Kwestia ta budzi jednak pewne wątpliwości i stwarza dość duże pole do dyskusji... Obecnie gorzelnia udostępniona jest zwiedzającym. Podstawowy tour kosztuje tutaj 10 £ i zakończony jest degustacją "malta" Glenturret 10 yo oraz "blenda" Famous Grouse.

Mimo tego, że Glenturret nigdy nie imponowała rozmiarami, to własnego visitor centre dorobiła się już na początku lat 80. - jako jedna z pierwszych w Highlands. Aktualnie zalicza się ona do kilku najczęściej odwiedzanych destylarni w Szkocji. Niewątpliwą zasługą takiego stanu rzeczy jest działające tutaj od 2002 roku Famous Grouse Experience - interaktywne centrum poświęcone jednej z najpopularniejszych marek blended whisky na świecie. W efekcie wizerunek symbolu mieszanki, czyli szkocka pardwa towarzyszy nam tutaj praktycznie na każdym kroku
.


O ile nad sferą smakową Famous Grouse nie ma raczej sensu się rozwodzić, o tyle warto przyjrzeć się bliżej genezie jego powstania. Twórcą "blenda" był niejaki Matthew Gloag, który pod koniec XIX wieku postanowił stworzyć whisky dedykowaną coraz liczniejszej grupie angielskich dżentelmenów odwiedzających Szkocję w celach turystyczno-rekreacyjnych. Wkrótce zaczął ją reklamować jako nieodłącznego "kompana" bardzo popularnych wówczas polowań, co okazało się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.


Powróćmy jednak do samej Glenturret. Z zewnątrz przypomina ona wciąż tradycyjny zakład z początku XIX wieku. Podobne wrażenie sprawiają jej wnętrza. W oczy rzuca się przede wszystkim brak komputerów, ulokowanie praktycznie całego wyposażenia w jednym pomieszczeniu oraz dość nietypowa kadź zacierna: otwarta, relatywnie niewielka (jej pojemność to ok. 5 000 l) i pozbawiona wszelkich mechanicznych udogodnień, co oznacza że mieszanie zacieru wykonuje się ręcznie za pomocą specjalnej łopaty.
.
       

Podstawowym surowcem do produkcji jest tutaj jęczmień odmiany Concerto dostarczany przez Simpsons Malt. Na jeden mash potrzeba około 1 tony ziarna. Obecnie pracownicy zakładu wykonują do 8 zacierów tygodniowo. Proces ekstrakcji cukrów trwa mniej więcej 6 h. Fermentacja zacieru zajmuje z kolei od 90 do 100 h i odbywa się w 8 drewnianych "washbackach" o pojemności 12 000 l. W sercu gorzelni znajduje się tylko 1 para alembików: wash still (12 500 l pojemności) oraz spirit still (9 000 l pojemności) wyposażony w tzw. purifier.
.
       

Oba aparaty mogą produkować 340 000 l świeżego destylatu rocznie. Obecnie jednak z kotłów wypływa niespełna 190 000 l spirytusu. Przed wlaniem do beczek rozcieńcza się go do mocy 69,9%. Woda do produkcji pochodzi z odległego o prawie 6 km jeziora Loch Turret i dostarczana jest do zakładu rurociągiem. Woda do chłodzenia czerpana jest z przepływającego obok strumyka Turret burn. Na terenie gorzelni znajduje się 6 magazynów typu dunnage mieszczących w sumie ok. 10 000 beczek.
.
        
.
      

Oprócz wspomnianego już visitor centre, w budynkach Glenturret mieści się również sklep, restauracja oraz tasting room, w którym można podziwiać największą butelkę whisky na świecie - 228-litrowego Famous Grouse. Zdecydowanie ciekawszymi eksponatami są jednak starsze edycje tej whisky.
Generalnie wizytę w destylarni oceniam bardzo pozytywnie i to mimo tego, iż momentami sprawiała ona wrażenie lekko komercyjnej. Na atrakcyjność wycieczki wpłynął fakt, że gorzelnia znajdowała się akurat w fazie produkcji, co dało możliwość bezpośredniej rozmowy z pracownikami. Udało mi się również bezpłatnie spróbować wszystkich pozycji z portfolio Glenturret oraz nasycić oczy bardzo malowniczymi widokami. Na pewno warto tutaj zajrzeć! 
.
      
.
     
.
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz