2017/04/02

Cameron Brig


Cameron Brig

Destylarnia: Cameronbridge | Region: Lowlands | Gatunek: Single grain OB | Moc: 40% | Nota: 2,5

Oficjalne edycje whisky single grain wypuszczane są na rynek dość rzadko, przez co wśród miłośników "bursztynowego trunku" zawsze budziły dość sporą ciekawość. Jedną z najbardziej znanych "zbożówek" jest Cameron Brig, pochodząca z pracującej na obrzeżach Leven Cameronbridge - największej gorzelni whisky zbożowej w Szkocji, mogącej produkować aż 120 mln litrów spirytusu rocznie!

Zakład powstał w 1824 roku z inicjatywy Johna Haiga, który już po dwóch latach i jako jeden z pierwszych w Szkocji zaczął destylować whisky zbożową. Początkowo korzystał z pary aparatów kolumnowych zaprojektowanych przez jego kuzyna - Roberta Steina, potem z dwóch dodatkowych kolumn usprawnionych przez Eneasza Coffeya - tzw. Coffey stills.

W 1877 roku doszło do fuzji John Haig & Co z kilkoma innymi producentami grain whisky. Jej wynikiem było powstanie Distillers Company Limited - prekursora dzisiejszego Diageo, w rękach którego Cameronbridge znajduje się do dzisiaj. Po zamknięciu Port Dundas jest ona jedyną działającą gorzelnią single grain w rękach koncernu. Otrzymywany tutaj spirytus trafia nie tylko do "blendów" znajdujących się w portfolio firmy, ale również do ginów i wódek.

Cameron Brig to obok Haig Club jedna z dwóch oficjalnych single grain produkowanych w gorzelni. Ciekawostką jest fakt, iż na rynku obecna jest od ponad 30 lat. Oprócz opisywanej dzisiaj wersji nieokreślonej wiekiem destylarnia butelkowała również wersje 12 yo oraz 25 yo.

Zapach: niezbyt złożony, na pierwszym planie słabo zakamuflowany alkohol oraz nuty karmelu, miodu, wanilii, gumy balonowej i dębu

Smak: słodko-gorzki, z akcentami wanilii, karmelu, pomarańczowej skórki oraz odrobiną pikantności w tle

Finisz: krótki, z posmakiem wanilii oraz dębowej goryczki


Moja ocena: 2,5/10

Cameron Brig to dość uboga whisky, potwierdzająca tezę że grain to przemysłowy produkt będący jedynie tanim wypełniaczem "blendów". Na dobrą whisky zbożową trzeba poczekać trochę dłużej, co potwierdzają np. Cameronbridge 25 yo 1990 DL oraz Caledonian 40 yo ;) 

Cena: 100-150 zł

Podobne whisky: Invergordon 10 yo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz