2017/06/15

Longrow 18 yo


Longrow 18 yo
Longrow 18 yo

Destylarnia: Springbank | Region: Campbeltown | Gatunek: Single malt OB | Moc: 46% | Nota: 7

Longrow to jedna z trzech marek whisky butelkowanych przez kultową gorzelnię Springbankportowego Campbeltown. Jej styl odzwierciedla ponoć charakter "maltów" z jakiego miasteczko słynęło w epoce wiktoriańskiej. Do produkcji Longrow wykorzystywany jest mocno zatorfiony słód jęczmienny o zawartości ponad 50 ppm fenoli. Na blogu opisałem do tej pory wersje CV oraz Peated. Czas przyjrzeć się bliżej najstarszej pozycji w ofercie - Longrow 18 yo.

Nazwa Longrow pochodzi od nazwy destylarni, która niegdyś działała w Campbeltown. Znajdowała się ona naprzeciwko Springbank i została zamknięta w 1896 roku. Jej dawne magazyny służą obecnie za miejsce butelkowania whisky Springbank. Pierwsza, eksperymentalna destylacja Longrow odbyła się w roku 1973 i kontynuowana jest do dzisiaj.

Longrow 18 yo to obecnie najstarsza whisky spośród wszystkich trzech dostępnych w stałej ofercie gorzelni. Do jej skomponowania wykorzystano minimum 18-letnie destylaty starzone w ponownie napełnianych beczkach po rumie (60%) oraz po sherry (40%) [wcześniejsze edycje zestawiano głównie z beczek po sherry]. Jak w przypadku każdego "malta" ze Springbank również i ten trunek zabutelkowano bez filtracji na zimno oraz bez dodatku karmelu.


Zapach: dymny, torfowy, ziemisty zbalansowany aromatami tytoniu, świeżych cytrusów, imbiru, zielonych jabłek, brzoskwiń, miodu, soli, skóry, pasty do mebli, parafiny, wędzonej szynki oraz delikatnymi nutami ciemnej czekolady i wanilii w tle

Smak: torfowy, lekko pieprzny i mineralny z akcentami słodkiej wanilii, dojrzałych cytryn, grejpfrutów, jabłek, miodu, wosku, imbiru, soli, wędzonej szynki oraz dębu i jodyny w tle

Finisz: długi, wytrawny z posmakiem ziemistego torfu oraz przypraw

Moja ocena: 7/10

Longrow 18 yo to bardzo równa i udana whisky. Trochę niecodzienna jak na obecne czasy. W zapachu na prawdę imponuje "oldschoolowym" klimatem. Pachnie i smakuje tak jakby była wydestylowana zdecydowanie dawniej niż wskazuje wiek podany na etykiecie. Jak to dobrze, że taki Springbank wciąż istnieje!

Cena: 600-700 zł

Podobne whisky: Caol Ila 18 yo | Lagavulin 15 yo 1980's | Lagavulin 16 yo | Laphroaig 15 yo 200 anniversary | BenRiach 17 yo Septendecim


2 komentarze:

  1. Witaj,
    Skąd wiesz jakie beczki zostały wykorzystane w danym roku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej,

      Z tego co pamiętam to info na temat opisanej Longrow 18 (czyli wersji ad 2016) pozyskałem od polskiego dystrybutora, natomiast dane dotyczące innych roczników można znaleźć na stronach sklepów/blogów lub bezpośrednio u producenta.

      Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :)

      Pozdrawiam

      Usuń