2017/10/02

Tamnavulin Double Cask


Tamnavulin Double Cask
Tamnavulin Double Cask

Tamnavulin Double Cask

Destylarnia: Tamnavulin | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 40% | Nota: 3

Gorzelnia Tamnavulin przez ostatnie lata znajdowała się nieco w cieniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie było bynajmniej bliskie sąsiedztwo słynnej Glenlivet, ale fakt kilkuletniego przestoju w produkcji oraz późniejszej koncentracji na potrzebach "blenda" Whyte & MackayOstatnia wersja tutejszego "malta" (opisywana już przeze mnie 12-latka) przestała być butelkowana kilkanaście lat temu. Pod koniec ubiegłego roku, ku powszechnemu zaskoczeniu, na rynku pojawił się Tamnavulin Double Cask.

Inicjatorem powstania Tamnavulin była w połowie lat 60. spółka Invergordon Distillers (ówczesny właściciel Bruichladdich, Jura oraz Invergordon), która zarządzała gorzelnią aż do 1993 roku. Wtedy to zakład trafił pod skrzydła Whyte & Mackay i 2 lata później został zamknięty. Wznowienie produkcji nastąpiło dopiero w roku 2007, kiedy udziały w spółce nabył indyjski koncern United Spirits. Obecnie destylarnia należy do filipińskiej grupy Emperador, a jej moce przerobowe wynoszą ok. 4 mln litrów spirytusu rocznie.

Tamnavulin Double Cask to whisky, która pojawiła się na rynku w 50. rocznicę istnienia gorzelni jako wypadkowa obecnych potrzeb konsumenta w zakresie smaku, innowacyjności oraz atrakcyjności cenowej. Jak wskazuje jej nazwa, jest to mieszanka destylatów starzonych najpierw w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowanych w beczkach po sherry. Butelkowanie jak przystało na produkt innowacyjny - bez określenia wieku.

Zapach: słodowy, zbożowy, z aromatami jabłek, miodu, karmelu, wanilii oraz dębu

Smak: na pierwszym planie znowu słód, sporo kremowości, nuty jabłek, wanilii, orzechów oraz dębu

Finisz: średnio-krótki, z posmakiem dębu


Moja ocena: 3/10

No tak, tego należało się spodziewać. Tamnavulin Double Caks to nawet przyjemna w piciu, ale niestety mało złożona whisky. Trunek ewidentnie skrojony pod potrzeby początkującego i niezbyt wymagającego konsumenta, będący dobrym wprowadzeniem do świata single malt. Zewnętrzna prezentacja zdecydowanie atrakcyjniejsza niż zawartość butelki.

Cena: 100-150 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz