2022/07/30

Glenmorangie Port Wood Finish 1990's


Glenmorangie Port Wood Finish 1990's

Destylarnia: Glenmorangie | Region: Highlands | Gatunek: Single malt OB | Moc: 43% | Nota: 5,5

Zlokalizowana nieopodal Tain Glenmorangie od wielu lat produkuje jedną z najlepiej sprzedających się single malt na świecie. Destylarnia słynie z posiadania najwyższych alembików w Szkocji oraz 'finiszowania' whisky, którego była najprawdopodobniej prekursorem. W połowie lat 90. zaprezentowała pionierską serię Wood Finish, z Glenmorangie Port Wood na czele. 

Inicjatorem powstania Glenmorangie był w 1843 roku współwłaściciel pobliskiej Balblair William Mathesonktóry na potrzeby jej funkcjonowania zaadaptował budynki starego browaru położonego na farmie Morangie, nad zatoką Dornoch Firth. Pod koniec XIX wieku wymagającą modernizacji i doinwestowania destylarnię kupili miejscowi architekci, bracia James i Andrew Maitland oraz dyrektor lokalnego banku - Duncan Cameron.

Pod jej dachem zainstalowano wtedy słynne, ponad 8-metrowe alembiki, służące pierwotnie do produkcji ginu. W roku 1918 udziały w gorzelni nabył jej główny klient Macdonald & Muir Ltd. - właściciel blended whisky Highland Queen, której Glenmorangie była istotnym składnikiem.

Na początku lat 60. destylarnia położyła większy nacisk na promocję swojej single malt, co bardzo korzystnie przełożyło się na sprzedaż. Potwierdza to chociażby pewien fakt z przełomu lat 70. i 80., kiedy to mimo branżowego kryzysu, Glenmorangie doposażono w drugą parę alembików, a na początku lat 90. w kolejną.

Na przełomie lat 80. i 90. zapoczątkowano, a w zasadzie zdefiniowano proces, który obecnie jest dość powszechny, ale wówczas był prawdziwą innowacją - 'finiszowanie'. Pierwszą, świadomie "finiszowaną" whisky była najprawdopodobniej wykreowana przez Davida Stewarta
Balvenie Classic - dodatkowo leżakowana w beczkach po sherry i zaprezentowana w 1983 roku - dekadę później zastąpiona wersją Double Wood.

W roku 1985 roku na rynek trafiła "finiszowana" w beczkach po sherry Glenmorangie 1963, a na przełomie lat 80. i 90. Glenmorangie 18 yo. Premierową whisky określoną jako 'Finish' była jednak wypuszczona w 1994 roku Glenmorangie Port Wood Finish, do której później dołączyły wersje Sherry Wood Finish oraz Madeira Wood Finish, tworząc tym samym pierwszą oficjalną serię whisky poddanych kolejnej maturacji.

Mimo braku oznaczenia wieku, opisywana
Glenmorangie Port Wood pierwsze 12 lat spędziła w beczkach z amerykańskiego dębu, a ostatnie kilka lat w beczkach po Porto. Tak przynajmniej wynika z treści umieszonej na kontretykiecie. Whisky zabutelkowano z mocą 43%, aczkolwiek na rynku pojawiła się również edycja 46,5%. W 2007 roku zastąpiła ją 12-letnia Quinta Ruban.

Zapach: mineralny, lekko żywiczny, orzechowy, owocowy, z aromatami malin, truskawek, czereśni, suszonej żurawiny, moreli, brzoskwiń, śliwek, likieru pomarańczowego, czekolady, skarmelizowanego brązowego cukru, odrobiny skóry, wosku, tytoniu oraz leciwego dębu

Smak: owocowy, lekko ziemisty, z nutami duszonych jabłek, moreli, malin, gorzkich pomarańczy, toffi, tytoniu, przypraw oraz zwęglonego dębu

Finisz: średnio-długi, wysuszający, z nutami suszonych owoców, skarmelizowanego brązowego cukru, orzechów oraz ziemistych przypraw

Moja ocena: 5,5/10

Opisywana Glenmorangie Port Wood Finish to w miarę równa, kilkuwymiarowa whisky, posiadająca lekko "old schoolowy" profil. W zapachu oferuje ona w mojej ocenie większą kompleksowość, aniżeli w smaku i finiszu, gdzie sprawia wrażenie lekko wodnistej. W zestawieniu z nową Quinta Ruban 14 yo jest nieco bardziej złożona, ale za to mniej owocowa.

Cena: ok. 1 500 zł

Podobne whisky: Glenmorangie 18 yo 1990s | Cragganmore Distillers Edition 2000


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz