2023/03/17

Cambus 40 yo Special Release 2016

 
Cambus 40 yo Special Release 2016

Destylarnia: Cambus | Region: Lowlands | Gatunek: Single grain OB | Moc: 52,7% | Nota: 6,5

Brytyjskie Diageo odziedziczyło po swoim poprzedniku DCL okazałe zapasy beczek z wielu, dawno już nieistniejących gorzelni, m.in. z Cambus
, działającej od 1806 do 1993 roku w Alloa nieopodal Stirling. Przez większość czasu destylowano tu whisky single grain, która trafiała w zasadzie wyłącznie do blendów. W 2016 roku do sprzedaży trafiła limitowana Cambus 40 yo zabutelkowana w ramach prestiżowej serii Diageo Special Releases.

Inicjatorem powstania Cambus był John Moubray, który w budynkach po nieużywanym młynie, nad rzeką Devon w wiosce Cambus, zainstalował alembiki i zaczął destylować malt whisky. W roku 1836 zastąpił je parą kolumn i przestawił się na produkcję "zbożówki". Jego potomkowie zarządzali biznesem przez większą część XIX wieku, instalując w latach 50. dodatkową kolumnę.

W 1877 roku Cambus, wraz z pięcioma innymi, największymi producentami grain whisky (Carsebridge, Cameronbridge, Port Dundas, Glenochil, Kirkliston), utworzyła spółkę Distillers Company Limited, mającą na celu ustalanie alokacji oraz kontrolowanie cen whisky zbożowej. 

Jej działania z początku XX wieku, znacząco przyczyniły się do wygrania prowadzonej wówczas z producentami "maltów" batalii, o to czy spirytus zbożowy może być określany mianem 'whisky'. Do historii przeszła ogólnokrajowa, opublikowana m.in. na pierwszej stronie Daily Mail, reklama 7-letniej Cambus Pure Patent Still Scotch Grain Whisky, ze słynnym sloganem "Not a headache in a gallon", podkreślająca iż nie jest to whisky typu Pot Still.

Okres świetności gorzelni przypadł na przełom XIX i XX wieku. Jej problemy zapoczątkował pożar, który w 1914 roku doszczętnie strawił większość budynków. Cambus zamknięto i otwarto dopiero po 23 latach, na krótko. Wybuch II Wojny Światowej wymusił bowiem jej ponowne wygaszenie. Produkcję uruchomiono w 1944 roku, po czym destylarnię stopniowo doinwestowywano. Zakład ostatecznie zamknięto na początku lat 90.

Obecnie na jej terenie znajduje się należący do Diageo zakład bednarski połączony z gigantycznym kompleksem magazynowym liczącym ponad 50 składów, wykorzystywanych do leżakowania wielu znanych marek z portfolio koncernu. Po Cambus pozostało jedynie wspomnienie oraz niewielki zapas beczek.

Cambus 40 yo to druga, po wypuszczonej rok wcześniej 'The Cally', 40-letnia single grain w serii Diageo Special Releases. Znajdujące się w 
jej składzie destylaty pochodzą z ponownie napełnionych beczek z amerykańskiego dębu. Na rynku pojawiło 1812 butelek o mocy 52,7%.

Zapach: słodki, na początku lekko żywiczny, z akcentami tytoniu, eukaliptusa i mięty, przechodzącymi w bardziej cukierkowe i kremowe aromaty pszczelego wosku, kokosa, suszonego ananasa, mango, brzoskwiń, crème brûlée, karmelu i przypraw

Smak: oleisty, na początku lekko pikantny, zbożowy, z 
akcentami gorzkiego karmelu, później słodki z nutami kandyzowanego ananasa, guawy, suszonego mango, wosku, gumy oraz galaretki owocowej i dębu

Finisz: średnio-długi, słodko-ziołowy, lekko kremowy z posmakiem wanilii, karmelu i dębu

Moja ocena: 6,5/10 | 89/100

Cambus 40 yo to jedna z najlepszych whisky zbożowych jakie miałem okazję pić, aczkolwiek chyba nieco mniej równa niż wspomniana Caledonian, chociaż w zapachu sprawia wrażenie trochę bardziej złożonej. Polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz