2017/09/06

Inchgower 14 yo Flora & Fauna


Inchgower 14 yo Flora & Fauna
Inchgower 14 yo Flora & Fauna

Inchgower 14 yo Flora & Fauna

Destylarnia: Inchgower | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 43% | Nota: 4

Pracująca na obrzeżach nadmorskiej miejscowości Buckie Inchgower to kolejna destylarnia z portfolio Diageo, która obecnie produkuje w zasadzie wyłącznie na potrzeby "blendów" (głównie Johnnie Walker oraz Bell's). Na jej wyposażeniu znajdują się 4 alembiki mogące destylować ok. 3,2 mln litrów spirytusu rocznie. Jedyną aktualnie dostępną wersją tutejszej single malt jest Inchgower 14 yo wchodzący w skład popularnej serii Flora & Fauna - dedykowanej mniej znanym gorzelniom należącym do koncernu.

Inicjatorem powstania zakładu był Alexander Wilson, który wcześniej zarządzał zlokalizowaną w pobliskim Cullen destylarnią Tochineal. Na skutek podwojenia czynszu zmuszony był on jednak przenieść interes gdzie indziej. Tak w 1871 roku narodziła się Inchgower, która w rękach rodziny Wilsonów pozostała przez następnych 59 lat. Wtedy to na skutek recesji musiała wstrzymać produkcję i wkrótce została wykupiona przez Radę Miasta Buckie za 1000 funtów!

2 lata później destylarnię sprzedano za sumę 3-krotnie większą. Jej nabywcą została firma Arthur Bell & Sons i od tego momentu tutejsza whisky stała się jednym ze składników popularnego "blenda" Bell's. Mimo to w latach 70. i 80. Inchgower pojawiał się na rynku jako 12-letni single malt. Pewną kontynuacją tych wersji jest wchodzący w skład serii Flora & Fauna Inchgower 14 yo. Większość destylatów użytych do jego zestawienia pochodzi najprawdopodobniej z beczek po bourbonie.

Zapach: świeży, z aromatami cytrusów, siana, słodu, miodu, wanilii, jabłek, gruszek oraz cytrynowych landrynek z odrobiną soli w tle

Smak: świeży, lekko pieprzny, z akcentami mlecznej czekolady, wanilii, słodu, cytrusów, jabłek oraz soli

Finisz: średnio-długi, z posmakiem cytrusów, jabłek oraz dębu

Moja ocena: 4/10

14-letni Inchgower Flora & Fauna to whisky zbliżona profilem do pozostałych "maltów" z tej serii, jak chociażby Strathmill, Linkwood czy Auchroisk. Nie jest to na pewno trunek, który imponuje złożonością, ale wśród wielu "singli" ze Speyside zasługuje jednak na wyróżnienie. Warto również zaznaczyć, iż w porównaniu do starej dwunastki z lat 80. to jednak zupełnie inna whisky.

Cena: 250-300 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz