2015/10/28

Old Ballantruan 10 yo


Old Ballantruan 10 yo

Old Ballantruan 10 yo

Destylarnia: Tomintoul | Region: Speyside | Gatunek: Single malt OB | Moc: 50% | Nota: 4,5

Mimo tego, że torfowe malty ze Speyside nie powinny już chyba nikogo dziwić, to nadal dla wielu są pewnego rodzaju zaskoczeniem. Gdybyśmy jednak cofnęli się w czasie, to okazałoby się, że miejscowe gorzelnie suszyły jęczmień torfem już kilka wieków temu. Obecnie większość destylarni z regionu korzysta jednak ze słodu o maksymalnej zawartości fenoli na poziomie kilku ppm. Rosnąca popularność destylatów z wyspy Islay spowodowała, że "moda na torf" powróciła również w Speyside. Dowodem na to jest Old Ballantruan.

Niekwestionowanymi liderami produkcji "peated maltów" w tym regionie Benromach i Benriach, ale oferta tego typu whisky jest zdecydowanie szersza. Produkcją zajmują się również inne zakłady, m.in. TomintoulTomintoul to stosunkowo młoda gorzelnia. Powstała w 1964 roku i od 15 lat znajduje się w rękach niezależnej firmy Angus Dundee. Destylarnia butelkuje torfowe destylaty pod marką Old Ballantruan. Ballantruan to nazwa źródła, z którego czerpana jest woda do produkcji.

Najstarszą whisky w portfolio marki jest dostępny od 2011 roku Old Ballantruan 10 yo. W jego produkcji wykorzystano słód o zawartości 55 ppm fenoli oraz minimum 10-letnie destylaty starzone w beczkach po bourbonie, niefiltrowane na zimno, zabutelkowane z mocą 50%.

Zapach: torfowy i dymny, z aromatami cytrusów, wanilii oraz kremowej słodyczy

Smak: torfowy, dymny i kremowy, z nutami cytrusów oraz pieprzu

Finisz: średnio-długi, słodki i dymny, z posmakiem lukrecji

Moja ocena: 4,5/10

Po wcześniejszym kontakcie z Old Ballantruan NAS oraz Tomintoul Peaty Tang, mogę śmiało stwierdzić, że Old Ballantruan 10 yo to obecnie najlepsza torfowa whisky z tej destylarni. Nie jest to może zbytnie zaskoczenie, ponieważ wspomniane kilkuletnie trunki są na prawdę słabiutkie. 10-letni Old Ballantruan nie powala co prawda złożonością, ale przy mocy 50% i braku filtracji na zimno, może być ciekawą alternatywą dla "peated maltów" z różnych regionów Szkocji, w tym z Islay.

Cena: 200-250 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz