2013/12/07

Produkcja whisky - etap IV - DESTYLACJA (DISTILLATION)


rząd alembików w destylarni Laphroaig (Islay).
Na pierwszym planie 3 mniejsze "spirit stills" (o pojemności 4 700 litrów),
a w głębi 3 większe 
"wash stills" (ich pojemność to 10 400 litrów)

Produkcja whisky - destylacja

Najbardziej skomplikowany i najważniejszy etap produkcji whisky jęczmiennej odbywa się w alembikach (ang. Pot stills) – miedzianych kotłach o kształcie półkuli lub cylindra z wydłużoną i zwężającą się ku górze, zagiętą szyją (ang. swan neck). W Szkocji (poza kilkoma wyjątkami) stosuje się destylację dwustopniową. Pierwszy etap destylacji ma miejsce w alembikach zwanych wash stills. Umieszczony w nich sfermentowany zacier (ang. wash) zostaje podgrzany i zaczyna się pienić.

Dawniej do podgrzewania kotłów wykorzystywano węgiel lub torf, obecnie gaz lub parę wodną. Woda i alkohol mają różne punkty wrzenia. Alkohol wrze już w temperaturze 78,4 stopni i zaczyna parować szybciej. Opary unoszą się "łabędzią szyją" do góry i doprowadzane są "ramieniem" (ang. lyne arm) do kondensatora, gdzie ulegają skropleniu. W ten sposób otrzymuje się roztwór alkoholu o mocy 22-35% (ang. low wines), który zawiera jednak sporo zanieczyszczeń. 
 
Dlatego też poddaje się go kolejnej destylacji, tym razem w mniejszych alembikach nazywanych spirit stills. Na tym etapie ma miejsce najtrudniejszy moment w produkcji whisky, czyli oddzielenie pierwszej i ostatniej frakcji destylacji, tzw. przedgonu (ang. foreshots) oraz pogonu (ang. feints) od najczystszej, środkowej frakcji destylacji. Tylko ta porcja destylatu nadaje się do leżakowania. Zawiera ona 68-75% alkoholu. Pozostałe dwie frakcje są zbierane i destylowane ponownie wraz z następną porcją low wines.

Whisky zbożowa destylowana jest w sposób ciągły w kolumnach destylacyjnych do ok. 94,8% alkoholu.
 
Kolejne etapy produkcji:
  ➡️ Spirit safe
  ➡️ Dojrzewanie
  ➡️ Magazynowanie
  ➡️ Butelkowanie
 
Poprzednie etapy produkcji:
  ➡️ Fermentacja
  ➡️ Zacieranie
  ➡️ Suszenie słodu
  ➡️ Słodowanie