2013/12/06

Produkcja whisky - etap III - FERMENTACJA (FERMENTATION)


kadzie fermentacyjne w destylarni Bowmore (Islay)

Produkcja whisky - fermentacja

Trzeci etap produkcji whisky to fermentacja. Schłodzoną brzeczkę przelewa się do kadzi fermentacyjnych (ang. Washbacks). Są to wysokie na kilka metrów naczynia o pojemności 1 000 – 70 000 litrów, tradycyjnie wykonane z sosny oregońskiej lub modrzewia europejskiego. W niektórych destylarniach (np. Aberlour, Laphroaig) wykorzystuje się kadzie ze stali nierdzewnej, które łatwiej jest utrzymać w czystości.

Jedne z największych szkockich gorzelni Glenlivet (Speyside) oraz Glenfiddich (Speyside) posiadają odpowiednio 16 oraz 24 "washbacków" o pojemności około 50 000 litrów i wysokości około 5 metrów. Jedna z najmniejszych szkockich destylarni - Edradour (Highlands) posiada ich jedynie 2 (pojemność 1 000 litrów).

Proces fermentacji zaczyna się po dodaniu drożdży i trwa mniej więcej 50 godzin. Do 40 000 litrów brzeczki dodaje się około 100 kg drożdży. Szczep wykorzystywanych drobnoustrojów jest zazwyczaj jedną z pilniej strzeżonych tajemnic. W praktyce stosuje się miks dwóch rodzajów drożdży: gorzelniczych i piwowarskich. Pierwsze odpowiadają za ilość wytwarzanego alkoholu, drugie za wzbogacanie smaku. Obecnie chyba tylko Benromach korzysta wyłącznie z tych drugich.

Produktem końcowym fermentacji jest 7-8% roztwór alkoholu (ang. Wash) przypominający piwo.

Kolejne etapy produkcji:
  ➡️ Destylacja
  ➡️ Spirit safe
  ➡️ Dojrzewanie
  ➡️ Magazynowanie
  ➡️ Butelkowanie
 
Poprzednie etapy produkcji:
  ➡️ Zacieranie
  ➡️ Suszenie słodu
  ➡️ Słodowanie