Destylarnia Glenrothes |
Przez prawie 4 dekady jedyną destylarnią pracującą w niewielkiej miejscowości Rothes była opisywana już przeze mnie Glen Grant. Po tym jak w 1863 roku do miasta dotarła kolej, otwarto jednak kolejne zakłady: Glenrothes i Glen Spey (założone z inicjatywy Jamesa Stewarta, miejscowego handlarza zbożem), nie działającą już Caperdonich oraz Speyburn - wybudowaną w pobliżu miasteczka. Niestety nie są one udostępnione zwiedzającym.
Destylarnia Glenrothes została założona w 1878 roku w budynku starego tartaku położonego nad brzegiem strumienia Burn of Rothes. Aktualnie na jej wyposażeniu znajduje się 20 kadzi fermentacyjnych (12 drewnianych i 8 stalowych) oraz 5 par alembików, pozwalających produkować ponad 5 mln spirytusu rocznie. Gorzelnia posiada własny warsztat bednarski, a beczki z otrzymanym destylatem składowane są w jednym z 16 magazynów (12 typu dunnage i 4 typu rack).
W sąsiedztwie Glenrothes pracuje zdecydowanie mniejsza Glen Spey - produkująca rocznie około 1,4 mln litrów spirytusu, który w większości trafia do "blendów" - m.in. J&B. Destylarnia powstała na tyłach wybudowanego w 1878 roku, nieistniejącego już młyna Mill of Rothes i początkowo działała jako Millhaugh. Po 9 latach nazwę tą zmieniono na Glen Spey. Obecnie właścicielem gorzelni jest koncern Diageo. Za produkcję whisky odpowiadają tutaj 4 alembiki oraz 8 stalowych kadzi fermentacyjnych.
Wycieczka do Speyside - cz. 6 - Speyside Cooperage
Wycieczka do Speyside - cz. 7 - Macallan
Wycieczka do Speyside - cz. 8 - Aberlour, Craigellachie
Wycieczka do Speyside - cz. 9 - Dailuaine, Imperial, Dalmunach
Wycieczka do Speyside - cz. 10 - Glenfarclas
Wycieczka do Speyside - cz. 11 - GlenlivetWycieczka do Speyside - cz. 10 - Glenfarclas
Poprzednie wpisy:
Wycieczka do Speyside - cz. 1 - Wprowadzenie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz