2016/08/10

Wycieczka do Szkocji - Speyside - cz. 8 - Aberlour, Craigellachie


Destylarnia Aberlour

Niedaleko Macallan pracuje kolejna destylarnia udostępniona zwiedzającym - Aberlour. Gorzelnia znana jest z butelkowania bardzo dobrze ocenianej wersji A'bunadh (opisywanej tutaj i tutaj) oraz z dojrzewania około 30% destylatu w beczkach po sherry. W pobliżu zlokalizowana jest również destylarnia Craigellachie, która dopiero niedawno zaczęła butelkować malty na szerszą skalę - trzeba przyznać że z dość dobrym skutkiem.

Budynki założonej w 1879 roku Aberlour znajdują się na obrzeżach niewielkiego miasteczka Aberlour położonego nad rzeką Spey. Inicjatorem powstania zakładu był James Fleming - lokalny dostawca zboża. Nazwa destylarni pochodzi z języka gaelickiego i oznacza "ujście szczebiocącego strumienia". Nawiązuje ona do przepływającego obok gorzelni strumienia Lour, który swoje źródło ma na zboczach oddalonego o 8 kilometrów szczytu Ben Rinnes.

Obecnie destylarnia należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard i oferuje kilka możliwości zwiedzania. Podstawowy The Aberlour experience tour kosztujący 15 £ organizowany jest 2 razy dziennie i trwa około 1,5 godziny. Zakończony jest on degustacją 5 whisky: bourbon single cask, sherry single cask, 10 yo, 16 yo, A'bunadh oraz new make'a. Wycieczkę warto zarezerwować kilka tygodni wcześniej, ponieważ na miejscu raczej nie będzie takiej możliwości (szczególnie w sezonie).
.
       
.
       
.
       
.
Miejscowy sklepik nie jest może zbyt przestronny, ale można w nim znaleźć kilka ciekawych wersji Aberlour (m.in. 17-letni cask strength z 1997 roku o mocy 50,2%, 25-letni single cask z 1989 roku o mocy 48,7% oraz 17-letni Double Cask 55,3%), jak również kilka pozycji z serii Chivas Brothers Cask Strength Edition oraz The Distillery Reserve Collection pochodzących z innych gorzelni należących do Pernod Ricard. Na miejscu można również zabutelkować swoją własną whisky z beczki po bourbonie lub po sherry.


W sąsiedniej miejscowości Craigellachie pracuje założona w 1891 roku gorzelnia Craigellachie, która na co dzień nie jest co prawda otwarta dla turystów, ale udostępnia swoje podwoje w czasie festiwalu Spirit of Speyside. W miasteczku znajduje się również jeden z symboli regionu - Craigellachie Bridge, zaprojektowany przez Thomsa Telforda i wybudowany w 1814 roku oraz dwa słynne whisky bary w Craigellachie Hotel i Highlander Inn. Warto do nich zajrzeć, podobnie jak do zlokalizowanego w Aberlour Mash Tun.
..
       


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz