2016/08/23

Wycieczka do Szkocji - Speyside - cz. 9 - Dailuaine, Imperial, Dalmunach


Destylarnia Dailuaine

Podróżując przez Speyside drogą A95 warto na chwilę zboczyć w kierunku rzeki Spey i niewielkiej osady Carron, położonej niespełna 6 kilometrów na wschód od Aberlour. W jej malowniczym otoczeniu pracują 2 destylarnie whisky: założona w 1852 roku Dailuaine (czyt. daljuen) oraz nowoczesna Dalmunach - postawiona w miejscu wybudowanej w roku 1897, ale wyburzonej kilka lat temu Imperial. Oba zakłady nie są udostępnione zwiedzającym.

Destylarnia Dailuaine powstała z inicjatywy lokalnego farmera Williama Mackenzie. W 1865 roku interes przejął jego syn - Thomas, który doprowadził do fuzji zakładu z gorzelnią Talisker położoną na wyspie Skye. Dailuaine byłą jedną z pierwszych szkockich destylarni, w których zainstalowano charakterystyczny komin w kształcie japońskiej pagody. Obecnie gorzelnia należy do koncernu Diageo i oprócz produkcji whisky zajmuje się również przetwarzaniem młóta.
.
       
.
       

Pod koniec XIX wieku ówczesny zarządca Dailuaine Thomas Mackenzie podjął decyzję o wybudowaniu kolejnej destylarni - Imperial. Zakład postawiono po sąsiedniej stronie rzeki Spey i otwarto w 60. rocznicę panowania Królowej Wiktorii. Z tej okazji na dachu słodowni zainstalowano gigantyczną żelazną koronę. Nie przyniosło to jednak Imperial oczekiwanej sławy. Częste zmiany właścicieli oraz kryzysy w branży skutkowały długimi przestojami w produkcji.
..
       

Ostatecznie Imperial zamknięto w 1998 roku. 7 lat później, jej ówczesny właściciel - grupa Allied Distillers została przejęta przez koncern Pernod Ricard, a gorzelnia znalazła się w rękach Chivas Brothers (spółki zależnej Pernod). Nie doczekała się jednak ponownego uruchomienia i w 2013 roku została zburzona. Rok później w jej miejscu postawiono zupełnie nowy zakład - Dalmunach, mogący produkować 10 mln litrów spirytusu rocznie. Po starej Imperial pozostały jedynie magazyny.
..
       

Dalmunach to obecnie najbardziej energooszczędna destylarnia w portfolio Chivas Brothers. Jej wydajność jest o 20% większa od tradycyjnych gorzelni. Zakład wyposażony jest w 16 stalowych kadzi zaciernych oraz 8 alembików zbudowanych na wzór tych z ImperialPrzy jego budowie wykorzystano fragmenty starych budynków oraz aparatury, m.in. cegły z młyna oraz deski z washbackówKoszt inwestycji wyniósł ok. 25 mln £. Całość produkowanej tutaj whisky ma być przeznaczana na potrzeby blendów, m.in. Chivas Regal, Ballantine's oraz Royal Salute.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz