2014/10/15

Oban 14 yo


Oban 14 yo
Oban 14 yo

Oban 14 yo

Destylarnia: Oban | Region: Highlands | Gatunek: Single malt OB | Moc: 43%

Wybudowana w 1794 roku Oban należy do grona pięciu najstarszych destylarni whisky w Szkocji. Jej budynki stoją przy nabrzeżu portowym w miasteczku Oban na zachodnim wybrzeżu Highlands. Inicjatorami powstania zakładu byli lokalni przedsiębiorcy - bracia Stevenson. Aktualna oferta Oban jest dość skromna, znajdują się w niej tylko trzy pozycje: rocznikowa Distillers Edition, Little Bay oraz flagowa Oban 14 yo.

Gorzelnia znajdowała się w rękach potomków Stevensonów aż do 1866 roku. Na początku lat 80. XIX wieku do Oban dotarła kolej znacznie przyczyniając się do rozwoju miasteczka, jak również pracującej tu destylarni. Wkrótce Oban zyskała nowego właściciela Jamesa Waltera Higgina, który postanowił ją rozbudować. W trakcie prac budowlanych dokonano niezwykłego odkrycia. Na tyłach zakładu znaleziono grotę, a w niej ludzkie szczątki z epoki mezolitycznej.

W roku 1925 gorzelnia trafiła pod skrzydła Distillers Company Ltd, a obecnie należy do jej spadkobiercy - koncernu Diageo. Wyposażona jest tylko w dwa alembiki mogące produkować niespełna 900 000 litrów spirytusu rocznie, co sprawia, iż Oban zalicza się do najmniejszych zakładów produkujących whisky w regionie.

Pierwsze oficjalne "malty" z Oban pojawiły się na rynku pod koniec lat 70. jako edycje 12-letnie. W roku 1988 ówczesny właściciel gorzelni - spółka United Distillers & Vintners wypuściła na rynek tzw. kolekcję Classic Malts, w skład której wchodziło 6 whisky reprezentujących różne zakątki Szkocji. Jedną z nich była Oban 14 yo, pozostałymi: Glenkinchie 10 yo, Cragganmore 12 yo, Dalwhinnie 15 yo, Talisker 10 yo oraz Lagavulin 16 yo.


Ówczesna Oban uchodziła ponoć za jednego z najlepiej złożonych "singli", łączyła w sobie bowiem łagodne cechy whisky z Highlands oraz morskie, jodowo-słone i delikatnie torfowe aromaty charakterystyczne dla Islands. Jestem ciekaw czy obecna wersja, zestawiana z minimum 14-letnich destylatów starzonych w beczkach po bourbonie oraz po sherry, wciąż może pochwalić się taką charakterystyką. Przekonajmy się zatem!


Oban 14 yo (2014)

Zapach: dość złożony, cytrusowo-ziołowy, z nutami morskiej soli, limonek, cytryn, pomarańczy, zielonych jabłek, śliwek, imbiru, orzechów, skóry, palonego wrzosu oraz bardzo delikatnego torfu w tle

Smak: lekko pikantny, ziołowy z akcentami miodu, soli, cytrusów, skóry, palonego wrzosu oraz przypraw

Finisz: średnio-długi, lekko pikantny, miodowy z posmakiem suszonych ziół, słonego karmelu oraz zwęglonego drewna

Moja ocena: 5/10  85/100


Oban 14 yo to kilkuwymiarowa whisky, która na pewno wyróżnia się na tle innych "podstawek". Jest jednak niestety nierówna - zdecydowanie bogatsza w zapachu aniżeli w pozostałych aspektach. Szkoda! Mimo tego na pewno warto jej spróbować. Na tle podstawowej wersji 12-letniej z lat 80. nie wypada jednak najgorzej.

Cena: 200-250 zł

Data ostatniej degustacji: 07.2015


Oban 14 yo (2022)

Zapach: na początku słodki, z aromatami duszonych jabłek, cytryn, pomarańczy, suszonych moreli oraz mlecznej czekolady, później bardziej mineralny i świeży, z nutami imbiru oraz suszonych ziół,

Smak: słodki miód, morele, jabłka oraz cytrusy, z odrobiną soli

Finisz: średnio-długi, miodowy z posmakiem suszonych ziół, słonego karmelu oraz zwęglonego drewna

Moja ocena: 4,5/10  84/100

Oban 14 yo z 2022 roku to whisky o nieco innym profilu niż edycja z roku 2014. Mniej złożona, bardziej słodka i gładka. Mimo to wciąż sporo się w niej dzieje. Polecam!

Cena: 200-250 zł

Data ostatniej degustacji: 11.2022

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz