Balvenie 12 yo DoubleWood |
Balvenie 12 yo DoubleWood
Mimo tego, iż gorzelnia Balvenie należy do jednej z największych na świecie firm destylujących whisky, to wciąż stara się być wierna tradycyjnym metodom produkcji. W zakładzie nadal wykorzystuje się własnoręcznie uprawiany i słodowany jęczmień oraz samodzielnie wykonane beczki. Balvenie jest również jedną z dwóch destylarni, która przypisuje sobie palmę pierwszeństwa w finiszowaniu whisky. Jej flagowym produktem jest Balvenie 12 yo DoubleWood.
Powstanie Balvenie jest ściśle związane z historią pracującej po sąsiedzku Glenfiddich. W 1892 roku, na fali rosnącego zapotrzebowania na "wodę życia", założyciel Glenfiddich William Grant zdecydował się wybudować nową gorzelnię. Według jego koncepcji whisky z Balvenie miała być produkowana z tych samych surowców co Glenfiddich, jednak w smaku miała być zdecydowanie inna. Do osiągnięcia tego celu potrzebna była instalacja większych alembików, o zupełnie innym kształcie i wyższej szyi oraz wykorzystanie większej ilości beczek po sherry w procesie maturacji.
Destylaty wchodzące w skład Balvenie 12 yo DoubleWood leżakują około 12 lat w beczkach po bourbonie, po czym przelewane są do beczek po sherry, w których dojrzewają przez następnych kilka miesięcy.
Destylaty wchodzące w skład Balvenie 12 yo DoubleWood leżakują około 12 lat w beczkach po bourbonie, po czym przelewane są do beczek po sherry, w których dojrzewają przez następnych kilka miesięcy.
Balvenie 12 yo DoubleWood (2015)
Zapach: słodki, owocowy z aromatami miodu, cytrusów, skórki od pomarańczy, jabłek, suszonych moreli, karmelu, słodu, suchych liści oraz wanilii i przypraw
Smak: lekko pikantny, z nutami miodu, toffi, pomarańczowej skórki, dębiny oraz przypraw
Finisz: średnio-krótki, lekko pieprzny z posmakiem dębu
Moja ocena: 4/10 | 81/100
Balvenie 12 yo DoubleWood to jak na typowego przedstawiciela regionu Speyside bardzo przyjazna i łatwa w piciu whisky, która dzięki finiszowaniu w beczkach po sherry zyskała na złożoności. Ma to odzwierciedlenie głównie w zapachu. W pozostałych aspektach nie wyczułem już takiej różnorodności. Obiecujący początek sprawia jednak, że trunek zasługuje na wyróżnienie. Warto w tym miejscu dodać, iż parę dekad wstecz "malty" z Balvenie charakteryzował nieco inny profil smakowy - potwierdza to m.in. podstawowa wersja 10 yo Founder's Reserve z lat 80.
Cena: 150-200 zł
Podobne whisky: BenRiach 10 yo | Cragganmore 12 yo | Knockando 12 yo | Singleton of Dufftown 12 yo | Strathisla 12 yo | Royal Lochnagar 12 yo | Tomatin 12 yo
Data ostatniej degustacji: 08.2015
Całkowicie zgadzam się z Twoją opinią. Balvenie 12 to jeden z moich ulubionych maltów. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńRownież Pozdrawiam
w Balvenie 12 bardzo lubię wspomniane przez Pana nuty pomarańczy oraz samą "tradycyjność" destylarni. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń