2013/12/08

Produkcja whisky - etap IV c.d. - Spirit Safe

spirit safe w destylarni Laphroaig (Islay)

Na początku XIX wieku, z powodu wysokich podatków, większość szkockich gorzelników produkowało whisky nielegalnie. W celu uniknięcia „niezapowiedzianej wizyty” poborcy podatkowego, wiele destylarni budowano w dolinach osłoniętych przez góry lub las. Stąd bardzo często spotykany w nazwach szkockich wytwórni whisky przedrostek Glen, np. Glenlivet – dolina rzeki Livet, Glenfiddich – dolina jeleni, Glengoyne – dolina dzikich gęsi, Glenfarclas – dolina zielonych traw, Glenmorangie – dolina spokoju.

W 1823 roku Parlament Brytyjski chcąc ukrócić skalę tego niezgodnego z prawem procederu, uchwalił nową ustawę akcyzową - tzw. Excise Act. Obniżała ona koszt opłaty licencyjnej oraz podatek od sprzedawanego spirytusu do akceptowalnego poziomu, ale jednocześnie nakładała obowiązek posiadania przez każdą destylarnię tzw. spirit safe. Była to duża, przeszklona, zamykana na kłódkę, skrzynka pomiarowa, do której klucze miał tylko lokalny urzędnik celny – mierzący ilość wyprodukowanego spirytusu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nikt nie mógł mieć bezpośredniego kontaktu z produkowanym alkoholem, od momentu uzyskania sfermentowanego zacieru do momentu zabutelkowania, kiedy to należało wpłacić do kasy państwa odpowiednią akcyzę.

Trzeba przyznać, że stanowiło to dość duże utrudnienie. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż na tym etapie produkcji należało prawidłowo oddzielić poszczególne frakcje destylacji: przedgon (ang. foreshots) – zawierający aldehyd octowy i trujący alkohol metylowy oraz pogon (ang. feints) – fuzle odpowiedzialne za nieprzyjemny smak oraz alkohol o niskim stężeniu. Aby to zadanie ułatwić, każdy "sejf" wyposażony był w aparaturę pozwalającą mierzyć moc alkoholu oraz mechanizmy sterujące strumieniem spirytusu, który opuszczał alembik.

Od 1983 roku klucze do spirit safe może posiadać również kierownik destylarni.
 
Następne etapy produkcji:
  ➡️ Dojrzewanie
  ➡️ Magazynowanie
  ➡️ Butelkowanie
 
Poprzednie etapy produkcji:
  ➡️ Destylacja
  ➡️ Fermentacja
  ➡️ Zacieranie
  ➡️ Suszenie słodu
  ➡️ Słodowanie